-
Repertoar bioskopa Cine Grand – Delta Planet Niš od 7. do 13. jula - 3 sata pre
-
Defanzivac iz Gruzije novo pojačanje niškog Radničkog - 1 dan pre
-
Svečano otvorena izložba radova studenata Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu - 1 dan pre
-
Repertoar Cineplexx Niš bioskopa od 7. do 13. jula - 1 dan pre
-
Uskoro u prodaji i VIP ulaznice za Nišville 2022 - 05/07/2022
-
Otkrivamo vam kako izgleda baštenski sto napravljen od stare malezijske kuće - 05/07/2022
-
Koprodukcija njujorške trupe ‘La Mama’ u okviru pozorišnog programa ‘Nišville jazz teatra 2022’ - 02/07/2022
-
Globalna kompanija za digitalne inovacije iz Srbije, Devtech, obezbedila 12,25 miliona evra za dalje širenje poslovanja - 01/07/2022
-
Porodični vikend 2. i 3. jula uz ‘Malce’ u bioskopima Cine Grand – Delta Planet Niš i Vilin Grad - 30/06/2022
-
Pogledajte pet najupečatljivijih momenata u istoriji svetskih prvenstava u fudbalu - 30/06/2022
JAPANSKI PROFESOR OTKRIVA: Postoji način na koji možete čitati nečije misli!
Japanski profesor tvrdi da je otkrio način na koji može da pročita nečije misli pre nego što ih ta osoba zapravo i izgovori.
Studija je usmerena na pronalaženje veze između zvučnih talasa koje proizvodi govor i moždanih talasa izazvanih neposredno pre samog govora.
Kako bi došao do ovog zaključka, profesor Tošimasa Jamazaki sa Instituta za tehnologiju Kjušu tražio je od nekoliko grupa učesnika svih polova i starosti da izgovore posebne reči na japanskom jeziku – “kreni” “makaze” i “par”. Zajednička stvar ovim rečima je ta da imaju veoma sličan talasni oblik koji proizvode, i kada su izgovorene i kada se prećute.
Jamazakijevi istraživači su potom merili promene električnih aktivnosti u oblasti frontalnog režnja mozga ,koji je odgovoran za jezik. Učesnici istraživanja su izgovarali prethodno pomenute tri reči, a istraživači su sprovodili svoja merenja.
Ono što su otkrili jeste veza koja se proteže od trenutka kada se slovo formira u mozgu do trenutka dok ga usta ne izgovore. Ključ za takvu vezu je takozvani „potencijal spremnosti“ – mehanizam poznat po tome što menja ponašanje moždanih talasa.
Kada je um svesno pripremljen za reč, Jamazzaki je utvrdio da potencijal spremnosti menja talasne oblike do dve sekunde pre nego što se sama reč izgovori.
Tim koji je radio na ovom istraživanju je izjavio da su sada na pravom putu da poboljšaju metode dešifrovanja čitavih reči i rečenica. Takođe ovo vide i kao potencijal za ispitivanje govornih invaliditeta i možda čak i način da se nemim ljudima omogući govor.
Izvor: srbijapress.com