-
Najveća čudovišta na velikom platnu Cineplexx Niš bioskopa - 23/02/2021
-
Predstava ‘Glasine’ večeras gostuje u Nišu - 23/02/2021
-
Huawei: Broj 5G korisnika širom sveta dostigao 200 miliona - 22/02/2021
-
Ubijena devojka u Vranju, potera za osumnjičenim - 21/02/2021
-
Porast broja obolelih u Srbiji: Danas 2.518 novozaraženih, preminulo 16 pacijenata - 21/02/2021
-
Gaćinović pred Mačvu: Biće promena - 21/02/2021
-
Pronađeno telo Jovana Veselinovića, nestalog mladića iz Niša - 21/02/2021
-
Predstava ‘Kako smo spremali Gospođu ministarku’, gostuje u Nišu - 19/02/2021
-
Novica Tončev: Snažna Srbija je stvarnost koju danas živimo - 19/02/2021
-
Nove prilike za rast vodeće regionalne internet platforme DaiBau - 19/02/2021
Kako naći praksu i posao u tekućoj godini
Do sada vam je sigurno postalo vrlo jasno – niko vas neće vući za rukav da idete kod njih da radite. Aktivirajte se na svim frontovima i dane nezaposlenosti ostavite za sobom – a ovde saznajte odakle početi i kako sve to ide!
Kako naći praksu i posao u 2018. godini
Do sada vam je sigurno postalo vrlo jasno – niko vas neće vući za rukav da idete kod njih da radite. Aktivirajte se na svim frontovima i dane nezaposlenosti ostavite za sobom – a ovde saznajte odakle početi i kako sve to ide!
Teško, nemoguće, preko veze, po lošim uslovima – potraga za poslom, ili makar praksom u poslednje vreme čini se kao nemoguća misija. Kako biste se osigurali da ste uradili sve što je u vašoj moći i bili ispred konkurencije kada konkurišete za praksu ili posao, prođite kroz ovu listu korisnih saveta – možda ćete već sledeće nedelje u ovo doba biti na novom radnom mestu!
Gde „rastu” oglasi za posao?
I samo češljanje oglasa za poslove i prakse nije jednostavno: odvojiti bitno od nebitnog, dobre kompanije od eksploatatora, pa na kraju i znati šta tačno želiš da radiš. Vrlo mali broj ljudi dobije poziv sa biroa, tako da stvari ne treba prepuštati slučaju.
Na svu sreću – potraga počinje i završava se u vašoj fotelji, online. Plaćene studentske prakse i poslove koji se mogu kombinovati sa studiranjem možete pronaći u:
- studentskim grupama – u grupi studenata fakulteta koji studirate ili ste studirali povremeno okače konkurse za relevantnu praksu ili posao;
- specijalizovanim sajtovima i aplikacijama – ukucajte kriterijume kao što su struka, udaljenost i neophodne veštine, kako bi se isfiltrirale pogodne ponude;
- sajtovima eminentnih firmi i kompanija gde biste voleli da radite – pogledajte odeljak careers!
- društvene mreže – znajući da su svi tu, poslodavci na Fejsbuk i Instagram stranice kače oglase za posao, bilo putem običnih ili sponzorisanih objava; lajkujte njihove stranice da biste ostali informisani!
Kako vam ništa ne bi promaklo, prijavite se za newsletter – e i redovno proveravajte da li se nova ponuda krije u sandučetu.
Kako izgleda Vaš CV?
Kada ste proverili da vaša mejl adresa ne sadrži dovitljive nadimke od pre deset godina, već je jednostavna i profesionalna, pročešljajte svoj CV.
Ovo nikako ne stavljajte u njega:
- laži i preuveličavanje – postoji naćin da se podaci provere, bilo istraživanjem, bilo na razgovoru na koji će vas pozvati;
- preopširne opise zaduženja – ceo CV ne treba da prelazi jednu stranu A4 formata, osim ako nemate zaista mnogo relevantnog iskustva i veština;
- nebitne podatke – dobro proučite oglas za posao i šta se od vas zahteva i očekuje, kakva je firma u pitanju, i onda odgovorite na te zahteve;
- fraze i klišee – HR će pregledati mnogo radnih biografija – bolje je da se istaknete, ili makar izostavite izraze od kojih je svima odavno muka.
Dobar CV treba da je pregledan, sažet, pismen i informativan; prilagodite ga svaki put kada ga šaljete na različitu adresu, i razmislite kako se sa njim uklapa motivaciono pismo.
Samo motivaciono pismo dolazi kao temeljnije objašnjenje vašeg karijernog i obrazovnog toka. Uz obavezno profesionalan ton, budite vedri, samouvereni i šarmantni – ali oprezno sa humorom!
A čime popuniti CV?
Znate kako napisati CV – ali imate li dobar materijal za njega?
Relevantna znanja, veštine i iskustvo odrediće da li će vas pozvati na razgovor, kada ste dobrom formom uspeli da „uhvatite” pogled poslodavaca. Pored fakulteta (a mnogo važnije od desetki) treba se angažovati i na vannastavnim aktivnostima, kursevima, seminarima i edukacijama.
Od mladih praktikanata i potencijalnih zaposlenih očekuje se sledeće:
- aktivno interesovanje za oblast;
- poznavanje modernih tehnologija i alata za rad na računaru;
- alati za organizaciju posla i internu komunikaciju (Asana, Trello, Slack).
Kako od praktikanta postati zaposleni?
Ako ste uspeli da dobijete praksu na željenom mestu, imate odličnu priliku da tu i ostanete i dobijete posao ukoliko ste zadovoljni uslovima rada!
Tokom praktikantskog staža, budite vredni, precizni i odgovorni – ona osoba na koju se zaista može osloniti. Učenje je proces koji se ne završava – pitajte iskusne kolege da vam objasne kako neke stvari funkcionišu, i obilno koristite prilike za usavršavanje koje se nude u firmi. Postanite radnik kog je skupo i teško zameniti, i po završetku prakse očekujte ponudu da ostanete.
Nije teško, ali nije ni nemoguće – budite vredni, informisani i snalažljivi, tako da u potrazi za poslom što manje zavisite od puke sreće.
Autor: Dragan Antić – Media Press