-
Psihologija: Budite optimisti i razmišljajte pozitivno - 19 sata pre
-
Praktična upotreba starih modela: Mobilni telefoni kao mikroskopi za studente - 19 sata pre
-
Rezultati istraživanja: Kako buka utiče na ljudski organizam - 20 sata pre
-
Huawei predstavlja 10 vodećih trendova energetske transformacije - 20 sata pre
-
Samoća je opasna poput korone: Upoznajte robota koji brine o kovid pacijentima (VIDEO) - 21 sata pre
-
Vlada Srbije: Od danas vakcinisanje isključivo po zakazanim terminima - 2 dana pre
-
Specijalna kolekcija sabranih dela grupe ‘Kerber’ na licitaciji - 2 dana pre
-
Sprovedena vakcinacija zaposlenih u Narodnom pozorištu Niš - 2 dana pre
-
Osnovci u Srbiji stiču veštine za 21. vek: kritičko mišljenje i programiranje temelj savremenog obrazovanja - 2 dana pre
-
Leteći automobili i roboti batleri u 2021. godini? - 25/01/2021
Kako pamćenje dovesti do savršenstva
Da bi koncentracija u potpunosti bila efikasna neophodno je praviti pauze, naglašavaju psiholozi i neurobiolozi sa Univerziteta u Edinburgu
Puna koncentracija je neophodna za usvajanje novih informacija. No, da bi koncentracija u potpunosti bila efikasna neophodno je praviti pauze, naglašavaju psiholozi i neurobiolozi sa Univerziteta u Edinburgu. Ovi stručnjaci su obavili istraživanje na grupi starijih muškaraca i žena, zamolivši ih da se sete što više detalja iz dve priče koje su im ispričane.
Nakon prve priče rečeno im je da se odmore i zatvore oči 10 minuta u mračnoj sobi. Posle druge ispričane priče dat im je zadatak da pronađu razlike u parovima skoro identičnih slika. Proverom zapamćenih detalja, ispostavilo se da je sećanje snažnije iz priče posle koje su se odmarali. Ti detalji ostali su živi u sećanju i nedelju dana nakon eksperimenta.
– Kada se prvi put sretnemo sa novim podatkom, verovatno smo u veoma ranoj fazi formiranja memorije. Nakon te faze moraju da se dese dalji neuronski procesi da bismo mogli da se setimo iste informacije i u nekom kasnijem trenutku. Postoji i sve više dokaza o ključnoj ulozi sna u konsolidaciji pamćenja. Istina, precizni mehanizmi nisu još sasvim razjašnjeni, ali se pretpostavlja da je san važan i za takozvano deklarativno pamćenje koje se odnosi na sećanje na činjenice, ali i na proceduralno, usmereno na to kako nešto da se uradi, poput vožnje bicikla ili sviranja klavira – objasnila je dr Mihaela Duar, rukovodilac istraživanja.
Izvor: Novosti.rs