-
Vlada Srbije: Od danas vakcinisanje isključivo po zakazanim terminima - 15 sata pre
-
Specijalna kolekcija sabranih dela grupe ‘Kerber’ na licitaciji - 16 sata pre
-
Sprovedena vakcinacija zaposlenih u Narodnom pozorištu Niš - 17 sata pre
-
Osnovci u Srbiji stiču veštine za 21. vek: kritičko mišljenje i programiranje temelj savremenog obrazovanja - 17 sata pre
-
Leteći automobili i roboti batleri u 2021. godini? - 1 dan pre
-
Inficirani novim sojem korona virusa imaju ove simptome - 1 dan pre
-
Krvavi obračun u selu Popovac kod Niša: Trojica izbodena nožem - 2 dana pre
-
Niš: Vozili pod dejstvom alkohola i droge - 2 dana pre
-
Radnički bolji od Inhuleca - 24/01/2021
-
Vlada Srbije: Novi naziv za Klinički centar Niš i još dve zdravstvene ustanove - 23/01/2021
Kako da oterate nesanicu u nekoliko jednostavnih koraka
Umor i razdražljivost nisu jedine posledice besanih noći
Baš kao što mu treba vazduha i hrane, našem telu potrebno je i dovoljno kvalitetnog sna. Osim što će nas narednog dana učiniti umornim i razdražljivim, nedostatak sna na duže staze i te kako utiče na naše zdravstveno stanje.
Kontinuirana nesanica može se pre svega odraziti na imunološki sistem. Telo nije u stanju da se odupre virusima, treba mu više vremena da se izbori sa bolestima, a udružena sa drugim faktorima, nesanica povećava i rizik od hroničnih bolesti kao što su dijabetes i kardiološka oboljenja.
Nedostatak sna učiniće i da mozak funkcioniše umanjenih kapaciteta – otežana je koncetracija kao i mogućnost usvajanja i učenja novih stvari. Nisu isključene konstatne promene raspoloženja, razdražljivost i emocionalna nestabilnost.
Sedam do devet sati noćnog sna za osobe između 18 i 65 godina opšta je preporuka kako bi mozak i telo obnovili svoje funkcije i nastavili da funkcionišu normalno. No, svi oni koji su iskusili besane noći znaju da je to lakše reći nego postići, posebno u trenucima stresa i briga.
Ukoliko ne postoje neki ozbiljniji poremećaji spavanja poput apneje, pokušajte na sledeće načine da regulišete problem. Pre svega zaboravite na popodnevno dremanje na kauču. Zatim svako veče idite na spavanje u tačno određeno vreme, budite se svako jutro u isto vreme, a ovog rasporeda držite se i vikendom. U večernjim časovima izbegavajte sve aktivnosti koje vas “dižu” i razbuđuju uključujući i dinamične fizičke aktivnosti. Preporuka je i da se izbegava alkohol, kafa, napici sa kofeinom kao i teška, začinjena jela nekoliko sati pred vreme za spavanje. Pokušajte da se uspavate nekim opuštajućim aktivnostima poput čitanja, meditacije ili tople kupke.
Izvor: Telegraf.rs