-
Veče akcije uz nastavak klasika ‘Top Gan – Maverik’ u bioskopu Cine Grand – Delta Planet, Niš - 2 dana pre
-
WWF uoči Međunarodnog dana biološke raznovrsnosti: Zbog narušavanja prirodnog sklada svi smo u opasnosti - 2 dana pre
-
Huawei predstavio nove sisteme za prikupljanje i korišćenje obnovljive energije - 20/05/2022
-
Niški maturanti uz ples proslavili kraj srednje škole (VIDEO) - 20/05/2022
-
Klub Zdravlja Niš predstojećeg vikenda organizuje seriju predavanja mr Tome Naskova - 19/05/2022
-
Aleksinačko pozorište ‘Duka Jovanović’ organizuje humanitarnu predstavu za pomoć porodicama poginulih rudara - 19/05/2022
-
Jubilarni deseti SoMo Borac ove godine prvi put u Zagrebu - 19/05/2022
-
Da li ste znali da zagađenje vazduha u kući može biti i pet puta veće nego napolju? - 19/05/2022
-
Specijalano Top Gun veče u Cineplexx Niš bioskopu 25. maja od 20 časova - 19/05/2022
-
Treći humanitarni teniski turnir ‘Naissus open’ u Nišu - 18/05/2022
Šta će se desiti ako ste popili lek kojem je istekao rok važenja?
Važno je da se u takvim slučajevima najpre posavetujete sa lekarom, ali je dobro znati da se lekovi ne kvare na isti način kako hrana.
Foto: Freepik.com
Na pitanje da li je pametno koristiti lekove nakon isteka roka važenja, odgovorila je dr Ivana Prpić Znidarčić, specijalista porodične medicine.
– Lekovi i dodaci ishrani, te razne kreme, masti i gelovi različitih namena sastavni su deo naših života od samog njegovog početka do kraja. Kao i svi proizvodi i oni imaju vremenski rok u kojem proizvođač garantuje njihovu sigurnost i maksimalnu efikasnost. Međutim da bi neki proizvod, a u ovom slučaju je to lek, bio efikasan i da ne bi ugrozio zdravlje konzumenta podjednako su važni i uslovi u kojima se on čuva – prenosi “B92”.
U svakom uputstvu koje dobijemo uz lek, koje nikako ne bi trebalo da bacamo nakon otvaranja, postoji pasus o njegovom pravilnom konzumiranju, čuvanju kao i datumu do kojeg proizvođač garantuje njegovu sigurnost.
Najčešće je predviđeno da se lekovi i dodaci ishrani čuvaju na tamnom i hladnijem mestu koje neće biti pod uticajem visoke temperature niti vlage, a to nisu kupatila gde ljudi najčešće čuvaju medikamente, kao ni automobili, jer tada lek neće biti siguran za konzumaciju čak ni ako je u roku.
Ovo posebno važi za lekove koji se koriste u lečenju hroničnih bolesti, akutnih inflamatornih bolesti (antibiotici), kao i u lečenju hitnih stanja, kao što je adrenalin u špricevima, koji se koristi kao priručna terapija kod osoba preosetljivih na određene namirnice ili ujeda insekata.
Izvor: Pressserbia.com