Nov izveštaj otkriva hitne potrebe za promenama zakona i podrškom žrtvama nasilja
Organizacije Fenomena i Femplatz su uz podršku Evropske Unije dostavile najnoviji izveštaj iz senke GREVIO komisiji, nezavisnom ekspertskom telu za praćenje sprovođenja Konvencije Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici (Istanbulska konvencija), a isti je objavljen na sajtu Saveta Evrope. Izveštaj predstavlja deo redovnog procesa praćenja sprovođenja Istanbulske konvencije, koju je Srbija ratifikovala 2013. godine, a integrisala 2017. u domaće zakonodavstvo.
Doprinos organizacije Fenomena fokusiran je na član 22 Istanbulske konvencije, koji se odnosi na specijalizovane usluge podrške, uključujući i besplatnu pravnu pomoć (BPP). Analiza je pokazala da Srbija još uvek nema odgovarajuće zakonske ili druge mere koje bi obezbedile specijalizovane usluge pravnog savetovanja za sve žene koje su žrtve bilo kog oblika nasilja, kao i za njihovu decu, u skladu sa zahtevima ovog člana Konvencije.
Specijalizovane organizacije registrovane za besplatne pravne usluge u registru Ministarstva pravde, ispunjavaju uslove samo za besplatnu pravnu podršku. To znači da mogu pružiti pravne informacije i podržati žene u popunjavanju zahteva i obrazaca. Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći im ne dozvoljava da refundiraju troškove iz budžeta za ove, ionako ograničene aktivnosti. Time se žrtve nasilja lišavaju specijalizovanih usluga, a ujedno se ugrožava održivost specijalizovanih pravnih usluga. Ovaj nedostatak takođe, predstavlja značajnu prepreku u pružanju efikasne podrške žrtvama i ukazuje na potrebu za unapređenjem postojećeg sistema.
Rezultati istraživanja udruženja Fenomena dodatno ukazuju na ozbiljne nedostatke u funkcionisanju novog sistema besplatne pravne pomoći, pri čemu 80% organizacija koje rade sa ženama pogođenim nasiljem ističe prisustvo značajnih prepreka, dok 20% nije moglo da zauzme jasan stav.
Istraživanje takođe otkriva da žene koje su preživele rodno zasnovano nasilje nailaze na brojne izazove u ostvarivanju pristupa pravnoj podršci, čime je ugrožena njihova sigurnost i pravo na zaštitu. Sistem je ograničen na žrtve nasilja u porodici, dok su žene koje su doživele druge oblike nasilja, poput – seksualnog, psihološkog ili ekonomskog, kao i one koje su preživele proganjanje ili prinudne brakove, često izostavljene. Čak i žrtve nasilja u porodici, posebno one koje su zaposlene, neretko ostaju bez odgovarajuće pomoći.
„Izveštaji iz senke su izuzetno važni jer nam pružaju konkretne preporuke za prevazilaženje izazova. Pre svega to su izmene zakona o besplatnoj pravnoj pomoći, kao i podzakonskih akata koji ga prate. Neophodno je omogućiti ženskim organizacijama ravnopravan status u pružanju besplatne pravne pomoći, kako bi mogle da pružaju podršku žrtvama rodno zasnovanog nasilja pod istim uslovima kao i ostali pružaoci. Takođe, potrebno je izjednačiti sve oblike rodno zasnovanog nasilja – psihološko, seksualno, ekonomsko nasilje, proganjanje i prinudne brakove – sa nasiljem u porodici, kako bi pravna pomoć bila dostupna svim žrtvama, bez obzira na njihov materijalni status“, izjavila je Aneta Dukić iz udruženja Fenomena.
Izveštaj iz senke je jedna od aktivnosti godišnjeg radnog plana Udruženja Fenomena koji podržava Evropska unija u Srbiji. Izveštaj je proizveden uz pomoć Evropske unije. Sadržaj izveštaja je isključivo odgovornost Udruženja Fenomena i ne odražava nužno stavove Evropske unije.
Foto: Udruženje Fenomena (ustupljene fotografije redakciji portala Media Press Srbija)
Autor: Portal Media Press Srbija