Otvaranje izložbe Bljane Janković pod nazivom “Spaciousness” zakazano je za sredu, 24. april u 19.00 časova u niškoj Galeriji Art55, Ćirila i Metodija 17a,
Izložba se može pogledati do 4. maja 2024. godine.
O autorki
Biljana Janković
Rođena u Nišu (1974).
Diplomirala (2001) na Fakultetu Likovnih Umetnosti Cetinje, Crna Gora, gde završava i Magistarske studije (2005) na Slikarskom odseku.
Učestvuje na kolektivnim domaćim i međunarodnim izložbama (London, Velika Britanija; Durban, Južnoafrička Republika; St. Paul de Vance, Francuska; Plovdiv, Lom, Bugarska; Albanija, Fier; Sarajevo, Bosna i Hercegovina; Podgorica, Cetinje, Kotor, Crna Gora; Beograd, Novi Sad, Niš, Šabac, Zrenjanin, Srbija…). Samostalno je izlagala 9 puta. Radovi joj se nalaze u kolekcijama domaćih ustanova kulture i privatnim inostranim zbirkama. Radi u Umetničkoj školi Niš (2005)
Samostalne izložbe:
“Spaciousness” in-situ instalacija, Galerija Art 55 Niš (2024)
“Manuskript” instalacija, Galerija Savremene Likovne Umetnosti Niš, Paviljon u Tvrđavi (2023)
“Manuskript” crteži, TransformArt Gallery Beograd (2020)
“Tragovi prevoda” in-situ instalacija, Gradska Galerija Kotor, Crna Gora (2008)
“Percepcija i participacija” slike, Galerija Niškog Kulturnog Centra i Salon 77 Niš (2006)
“Biljana Janković i Stevan Kitić” crteži i slike, Galerija Klub Akademija Niš (2004)
“Foto Formia Oktobar 1999/2000” foto-kolaž, GSLU Niš, Salon 77 (2002)
“Foto Formia Oktobar 1999/2000” foto-kolaž, Galerija SKC Beograd (2002)
“Stvaranje svetlosti iz materije” instalacije i slike, Galerija Srpskog Poslanstva Cetinje (2001)
Prostor je ono što nije spolja niti unutra sve dok je istovremeno spolja i unutra
( “… praznina je područje gde transcendiraju svi oblici relativnosti …” )
… na konsekventnost našeg doživljaja realiteta odlučuju činjenice da je sama priroda prostora istovremeno i praznina nezavisna od oblika predmetnog sveta tako da prisustvo oblika samo ostavlja lažni utisak fragmentarne prirode prostora koji je ustvari jedan, jedinstven i nedeljiv. U ovom paradoksu odnosa oblika i praznine dešava se omaška u iskustvu naše percepcije gde se, spolja gledano, prostor, u svom poniranju iza prisutnih oblika, shvata kao još jedan oblik više a ne Ono u kome je sve sadržano. Česte varijacije zamene praznine za oblik i oblika za prazninu uspostavljaju lažni utisak prirode prostora gde je ustvari jedino saglediv i pojmljiv samo oblik određene punoće čiji je sadržaj neminovno natopljen prisustvom celovitog prostora …
… praznina je odsustvo bilo kog pojma oblika kao što mogu biti zvuk, reč, misao i sve ono prepoznatljivo po svojoj određenoj manifestovanoj formi … tako se može reći da je praznina oslobođeno mesto u nedeljivom prostoru određeno svojim nepresušnim potencijalom koji, jedino kao takav, omogućava neprestanu protočnost manifestovanog u vidljivom, pojmljivo jedino uvidom iznutra…
Boris Kandolf
Ustupljene fotografije: Galerija Art55, Niš
Autor: Portal Media Press Srbija